נעים מאוד 🙂 אני אסתי
אני מעצבת ותופרת בובות וולדורף ושמיכות טלאים (קווילט) – זו אהבה גדולה שנמשכת כבר קרוב ל 25 שנה.
תפירת בובות ושמיכות טלאים היא עבודה של נשים, במובן הנהדר ביותר של המילה – היא ארצית ומעשית ועם זאת נושאת משמעות רגשית ואף מרפאת, כמו להכין מרק חם לאדם אהוב. באופן מסורתי, תפרו שמיכות טלאים לתינוק שעומד להיוולד, כנדוניה לנישואין, או כמתנת יום הולדת לאדם אהוב. חלק מהחיים פשוט נרקם אל תוך הבד.

שמיכות טלאים

במקור, שמיכות קווילט ובובות בד נתפרו מתוך צורך אמיתי – לספק כיסוי חם ומשחק לילדים. כיוון שהבדים היו קשים להשגה והחורפים קרים, רוב השמיכות הוכנו מפיסות של בגדים ישנים. העיצובים של השמיכות נעשו מתוחכמים עם השנים, ונשענו על מסורות תרבותיות ארוכות.
מפיסות הבד הנותרות תפרו בובות למשחק, אלה היו אב הטיפוס לבובות וולדורף.
בובות וולדורף, הן בובות בד שעשויות מחומרים טבעיים וממולאות בצמר כבשים. הן נועדו למשחקים, חיבוקים ואהבה. הן נעשות בטכניקה משולבת של ליבוד ותפירה – היה לי המזל ללמוד הכנה של בובות וולדורף בשיטה המסורתית, למרות שהיום אני משלבת גם טכניקות מודרניות יותר.
בובת וולדורף היא הרבה יותר נעימה וביתית בהשוואה לבובות תעשייתיות. כל בובה נוצרת ייחודית ובעלת אופי וחן משלה.

בגלל שהיסטורית התפירה  היתה פעולה (גם) חברתית. אז הדוגמאות לטלאים, הגזרות לבובות ולבגדים שלהן היה ידע שעבר מאחת לשנייה במסורת המשפחתית או בקהילה שגדלת בה. והיום אפילו שיש אינטרנט והכל, גיליתי שזה מאוד מורכב למצוא גזרות שאני יכולה לסמוך עליהן
ולכן פתחתי את שיינה'לה – כדי יהיה במקום אחד את הגזרות ששרטטתי ופיתחתי, ואת הניסיון שצברתי במהלך השנים.
יש באתר גזרות פשוטות שיכולות להתאים גם לתפירה עם ילדים או למישהי מתחילה וגם כאלה מורכבות יותר, אני כותבת ליד כל גזרה את רמת הקושי.

אני כותבת ומצלמת הוראות צעד אחרי צעד. ואם את מסתבכת, את מאוד מוזמנת לשאול – אני כאן. אני מקווה שההדרכות שלי יספקו בטחון והשראה כדי שכל אחת תוכל לתפור למישהו שהיא אוהבת (גם לעצמך זה נחשב!)

בובת וולדורף עם שיער חום

אני מעצבת ותופרת באופן אישי את כל המוצרים ב- שיינה'לה. אני משתמשת בבדים ובחומרים המיועדים לשמיכות ולבובות, בדי קווילט איכותיים, צמר מרינו ובדים מיוחדים לבובות וולדורף. הבובות מיועדות למשחק פעיל ונשמרות במשך שנים, שמיכות הטלאים שלי עוברות בירושה מאם לבת (לנכדה…) חשוב לי שכל פריט יהיה איכותי, יפה ובעיקר פרקטי שכל ילד וילדה ישמחו לאמץ.